Your search results

Plaanid soetada või müüa maakodu? Tea, mida jälgida! 

Piret Pall Kinnisvaramaakler
Posted by Piret Pall on 23/11/2022
0

Kindlasti on paljud unistanud oma maakodust või suvilast, kuhu linnakära eest peitu minna. ELUM Kinnisvaramaakler Piret Pall on oma karjääri jooksul tegelenud mitmete suvilate ja maakodude müügiga ning teab jagada selles vallas soovitusi nii ostuhuvilistele kui ka müüjatele.  

Maakodude ostjaid on erinevaid – on neid, kes soovivad maamaja aastaringseks elamiseks, kuid ka neid, kes otsivadki vaid suvekodu kus aeg-ajalt puhkamas käia. Samuti leidub ka ettevõtjaid, kelle soov on tuua ühele kinnistule kokku nii tootmine kui ka elukoht. 

Pandeemia alguses suurenes nõudlus maapiirkondades asuvate elamute järele ja võib öelda, et huvi ei ole siiani tegelikult raugenud. Inimeste väärtushinnangud on muutunud ning aina rohkem hinnatakse privaatsust ja turvalisust. Seetõttu kaalub üha enam inimesi ka linnakorterist loobumist ja päriselt maale kolimist. 

Maakodu ost peaks olema hästi läbimõeldud otsus 

Kui soov on osta vana taluhoone, tuleb kindlasti teha selgeks, mis riskid võivad kaasneda selle taastamisel. Kogu tõde ehitisest selgub alles renoveerimise käigus, mistõttu oleks mõistlik kaasata ostueelsele ülevaatusele ka ekspert, kes oskaks teha ülevaate hoone tegelikust seisukorrast. 

Tuvastamata jäänud murekohtade korral võib oodata ostjat ees kavandatust pikem ajakulu hoonete taastamisel, tulenevalt millest võib kogu ehitus minna oluliselt kallimaks. Ette on tulnud ka juhuseid, kus kogu protsess hakkab käima ostjal üle jõu ja tuleb hakata otsima uusi omanikke. Sellest tulenevalt on paljud pered valinud vanade talumajade korda tegemise asemel suvitamiseks odavama ja lihtsamalt ülalpeetava väikemaja. 

Samuti on juhtunud nii ka uuemate majadega. Inimesed on ehitanud endale suvekodu linnast välja ja peagi maja müüki pannud, sest ei osata arvestada uue elukorralduse puhul ajakulu ja topelt kohustustega, mis tekivad kahe kodu omamisel. Tänapäeval on inimeste elutempo teine ja maakoju tulevad paljud ennekõike sooviga lõõgastuda ning puhkamiseks mõeldud aega ei soovita kulutada aia ja maja kallal askeldamisele. 

Küll aga leidub maakleri sõnul ka neid, kellele selline elu just sobibki ja lisakohustused takistuseks ei saa. Talukohad on mõne aastaga tundmatuseni muutunud – hooned korrastatud, õuealad õites ja omanikud õnnelikud. Oma elu kohandatakse ümber ja tullakse oma tegemistega pikemaks ajaks linnast eemale.  

Maakodu soetamine 

Maakodusid otsitakse ja müüakse maakleri sõnul aastaringselt, mistõttu tasub silmad alati huvi korral lahti hoida. Siin mängib aga rolli nii maja kui ka kinnistu üldine seisukord. Suuremate kinnistute puhul, kus ostjal on tulevikus plaan hakata tegelema põllumajandusega, on hea tutvuda kinnistuga erinevatel aastaaegadel. See aitab saada näiteks parema ülevaate pinnasest või maja soojustusest.  

Igaühele oma 

Eelistusi on maakodu valikul erinevaid ja need puudutavad nii hoonet ennast kui ka seda ümbritsevat. Linnainimeste vaatenurgast peab olema maakodu eriline, et sellesse investeeritaks. Asukoht on kindlasti number üks – kes otsib mere lähedust ja kes hoopis täielikku eraldatust metsa näol. Tihtilugu ei taheta aga, et maakodusse sõitmine võtaks mitmeid tunde aega, samas ei otsita arusaadavatel põhjustel suvekodu ka päris linna külje alla. 

Kaluri- ja rannakülades on küll kinnistud väiksemad, kuid kuna seal liigub kinnisvara väga harva, siis on tegu nõutud piirkonnaga, kus on pakkumisi vähe ja müük väga lühiajaline. Selge on see, et mida eksklusiivsem on piirkond, seda kiiremini toimuvad ka müügitehingud. 

Korras dokumentatsioon ja ehitisregistri info  

Iga ostu- ja müügitehingu muudab kiiremaks ning lihtsamaks see, kui kinnisvaraga seotud dokumendid on korrektsed. Näiteks tuleb veenduda, et maja on ehitusregistrisse kantud, ei oleks registreerimata kõrvalhooneid või muid rajatisi ja et kinnistule oleks kas avalik või teeservituudiga seatud ligipääs.  

Ligipääsude puhul tuleks aga eelnevalt veenduda, et ei oleks suusõnalisi kokkuleppeid, mis pikaajaliste naabersuhete puhul on küll toiminud, kuid mis võivad uuele omanikule probleeme tekitada. See kehtib näiteks naabritega ühiskasutuses olevate kaevude kohta.  

Sageli tuleb ette ka seda, et ehitis on rajatud ehituskeelualale – kas veekogule lubatust lähemale või naaberkinnistule jpm. Samuti on suuremate ümberehituste puhul vajalik taotleda kasutusteatised või kasutusload, mille hankimine võib aega võtta ja müügiprotsessi oluliselt pikendada.  

Mitmeid probleeme on tulnud ette näiteks pärandvarade puhul. Sageli ei olda teadlikud, mida on krundil tehtud ja mida mitte. Vahel nähakse kinnisvara esimest korda alles siis, kui soovitakse hakata kinnistut müüma. Siinkohal saab abiks olla juba maakler, kes aitab vajadusel kõik vajaliku info välja uurida, et hoone oleks võimalik hiljem õigetel alustel uuele omanikule maha müüa. Maakleri aktiivne koostöö kohalike omavalitsustega muudab kogu protsessi müüja jaoks mugavamaks.  

Asukoht ja ühistransport  

Ühistranspordi olemasolu on maal elades oluline, kuid aastate jooksul on toimunud inimeste harjumustes teatavaid muutusi. Kuna inimesed on suuresti autostunud, siis vahemaa suuremate keskuste ja ostetava kinnisvara vahel ei ole enam otsustav lõpliku ostuotsuse tegemisel. 

 

Loe lisaks: Plaanid ehitada või soetada uue maja? Kinnisvaramaakler teab, mida jälgida! 

Loe veel: Kuidas tagab kinnisvaramaakler protsessi sujuvuse?

 

Compare Listings