Your search results

Kodu ostmine järelmaksuga tuleb hoolega läbi kaaluda

mariliin-aarend
Posted by Mariliin Aarend on 19/05/2024
0

Kinnisvara ostmine järelmaksuga on lihtne võimalus juhul, kui sissetulek on väike või pangalaenu võtta ei taheta. Samas tuleb sellist ostmisviisi kasutades olla väga tähelepanelik, selgitab ELUM Kinnisvara maakler Mariliin Aarend.

„Järelmaksu korteri või maja ostmisel on peamiselt kasutatud piirkondades, kus sissetulekud on madalad ning vara ostusummad väiksemad,“ räägib Aarend. „Samas on müüjatele niisugust võimalust tutvustanud ka investorid, kes teevad pakkumisi, et maksavad kohe 50% ning ülejäänu viie või kümne aastase järelmaksuga.“

Järelmaksu pluss on müüja jaoks eelkõige selles, et ta saab oma vara, mis tulenevalt asukohast pole eriti likviidne, siiski ära müüa. Osa rahast saab müüja kohe kätte, ülejäänu laekub järelmaksuga.

„Järelmaks võib olla hea lahendus kinnisvarale, mille müük on pikale veninud. Näiteks on sel palju puuduseid ja dokumentatsioon korrast ära või on see lagunud talumaja kõrvalises kohas, mille väärtus ajas kahaneb,“ lisab Mariliin Aarend.

Ostja jaoks on järelmaksu eelistamise peapõhjus tema madal sissetulek, mis ei võimalda pangast laenu saada. Müüja ja ostja saavad kokku leppida erinevas sissemakse suuruses ja maksegraafikus. On ka neid, kes ei soovi ise pangaga asju ajada või on põhjuseks varasem probleemne finantskäitumine.

Mitmed riskid

Järelmaksu puhul tuleb olla aga väga tähelepanelik. „See on rahaline risk müüjale, sest ta ei saa kogu summat kohe kätte, lisaks mõjutab saadavat tulu inflatsioon. Ostja peab aga arvestama, et vara omanikuks saab ta alles siis, kui kogu summa on tasutud,“ selgitab maakler.

Kõik lepingud tuleb notariaalselt kinnitada. On juhtumeid, kus inimesed ei sõlmi oma tehinguid notari juures, vaid panevad kokkulepped, seal hulgas müügitehingu, paberile kirja ning allkirjad alla. See ei ole piisav ning võib hiljem kohtus olla õigustühine.

„Lisaks, kui pangalaenuga kodu ostes maandab paljusid riske pank, siis järelmaksu kasutamisel peavad osapooled ise kõik riskid ja sammud läbi mõtlema,“ sõnab Mariliin Aarend lõpetuseks.

Loe veel: Tea nii enda, kuid ka teise osapoole õiguseid

Compare Listings